«دیمکتب» دنیایی دیجیتالی برای یادگیری

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هفتم): «انواع مجامع علمی»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هفتم): «انواع مجامع علمی»

در بخش های قبلی این مقاله با موارد متعددی از جمله «ساختار یک مقاله علمی»، «انواع مقاله علمی»،«ماهیت مقاله علمی-پژوهشی»، «انواع گزارشات علمی»، «تعریف پژوهش»، «ساختار تفصیلی یک مقاله علمی»، «نحوه ارجاع دهی منابع در متن»، «سيستم هاي ارزيابي آثار علمي»، «شاخص هاي ارزيابي آثار علمي»، «چند نکته اساسي در تهيه يک مقاله علمي» و «نرم افزارهاي پرکاربرد در نگارش مقاله علمي» آشنا شدیم. از شما محقق عزیز دعوت می شود در ادامه با بخش هفتم این مقاله که توسط «دیمکتب» تهیه شده و شامل معرفی «انواع مجامع علمی» می باشد همراه باشید.

آیا تاکنون سئوالاتی از این دست که «تفاوت کنفرانس و همایش در چیست؟» یا «تفاوت های بین کنگره و کنفرانس چیست؟» برای شما پیش آمده است؟ قطعا این مقاله می تواند کمک موثری در این زمینه برای شما باشد.

همايش يا ميتينگ (Meeting)

هر نوع گردهمايي دو نفر يا بيشتر مردم براي تبادل اطلاعات؛ با اهداف تجاري، اجتماعي، مذهبي يا علمي را همایش مي گويند. اين واژه در فارسي به معاني جلسه، نشست، انجمن، ملاقات و همايش به کار رفته است. معمولاً ميتينگ هاي کوچک بين دو تا 15 نفر و ميتينگ هاي بزرگ با بيش از 15 نفر تشکيل مي شود و مي تواند انواع مختلفي مانند کنفرانس، کنگره‌، سمينار، کارگاه، سمپوزيوم و کانونشن (کنوانسيون) داشته باشد.

کنگره (Congress)

در تعريف آکادميک، کنگره به گردهمايي هاي رسمي گفته مي شود که افرادي متعلق به حرفه، فرهنگ، مذهب يا هرگروه خاص، براي بحث و تصميم سازي گروهي پيرامون موضوعي ويژه و گاه انجام انتخابات جمع مي شوند و داراي چند خصوصيت برجسته است:

الف) تعداد شرکت کننده زياد (صدها يا هزاران نفر)

ب) برنامه در فاصله زماني خاص (اغلب يک، دو يا چند سالانه) تکرارشونده،

پ) مدت برنامه اغلب به مدت چند روز،

ت) داراي نشست هاي کوچک تر در قالب کارگاه، پانل، کنفرانس وغيره است.

کنگره معمولاً بزرگ تر و رسمي تر از ورک شاپ، کنفرانس و سمپوزيوم است. در کنگره ها جز اعضاي گروه اصلي تشکيل دهنده، معمولاً سازمان هايي نيز به عنوان "حمايت کننده يا اسپانسر حضور دارند. کنگره هاي بين المللي يا جهاني معمولاً با فواصل بيش از يک سال و کنگره هاي ملي با فواصل يک ساله برگزار مي شوند.

کارگاه (Workshop)

کارگاه به جلساتي گفته مي شود که در آن تبادل انديشه، بحث آزاد و ارائه روش هاي عملي براي کاربرد يک مهارت، جريان دارد. در کارگاه معمولاً تعدادي محدود مشارکت داشته و درباره موضوعي خاص عميقاً بحث مي کنند تا با روند خلاقيت و توليد مثلاً يک خط مشي يا راه حل ويژه آشنا شوند. در اين نوع گردهمايي، گروهي خاص حضور داشته، کمترين سخنراني از سوي مدير برنامه ارائه مي شود و درعوض، شرکت کنندگان، در موضوع مشارکت جدي دارند. کارگاه بيش از انتقال دانش، محل انتقال تجربيات و رشد مهارت هاست.

کنفرانس Conference

کنفرانس شامل انواع گردهمايي ها در زمينه هاي مختلف است اما معمولاً به همايش هايي گفته مي شود که با برنامه کار و دستورجلسه رسمي براي بحث، مذاکره، مشاوره، همفکري و يا تبادل نظر و مبادله اطلاعات؛ جهت يافتن راه حل، رفع مشکل خاص، گرفتن رهنمود يا تصميم سازي تشکيل مي شود. شرکت کنندگان از افرادي با علايق يا تحصيلات و يا آموزش هاي مشابه، به جلسه دعوت شده و در صدد يافتن پاسخ براي پرسشي خاص، در زمينه مسائل سازمان، انجمن يا هيأت و گروه خود هستند. کنفرانس داراي تعريف قطعي و محدوديت خاص نيست اما به طور معمول در مقايسه با کنگره، داراي ابعاد کوچکتر، زمان کوتاه تر و اهدافي محدودتر مي باشد. معمولاً کنفرانس ها در يک مرکز اجتماعات برگزار شده و مي تواند شامل انواعي از روش هاي ارتباطي مثل «ميزگرد»، «پانل»، «سخنراني عموميم و يا «بحث هاي پراکنده گروهي» در راستاي يک موضوع واحد باشد. گاه شرکت کنندگان از راه دور، با استفاده از امکانات ارتباطي نوين با هم ارتباط برقرار مي کنند که به آن «تله کنفرانس»، «ويدئوکنفرانس» يا «کنفرانس از راه دور» گفته مي شود. همچنين «کنفرانس» به برنامه هاي آموزشي که براي گروه کوچکي از دانشجويان سطوح پيشرفته برگزار مي شود نيز اطلاق مي گردد.

سمينار (Seminar)

سمينار نوعي کنفرانس است که براي تبادل نظر گروهي کوچک تشکيل مي شود؛ يک يا چند نفر از آن ها سخنران و بقيه شنونده هستند. اين نوع همایش مي تواند شامل جلسات گروهي از دانشجويان سال بالا باشد که تحت هدايت يک استاد، در يک پژوهش يا مطالعه جدي حول موضوعي خاص شرکت مي کنند و يا واحد درسي پيشرفته اي را مي گذرانند. در اين نوع گردهمايي، نتايج پيش بيني شده اي مورد انتظار است. در سمينار، بيش از تبادل نظرشرکت کننده ها، تجربه ي روش تدريس موردنظر است. اين برنامه معمولاً به صورت خودماني برگزار شده، روي بخش کوچکي از يک موضوع صحبت مي شود و شنوندگان در هر بخش از آن مي توانند سخن گوينده را قطع کرده و سؤال کنند. بهرحال انواع مختلف سمينار وجود دارد ولي اساساً نوعي بحث آزاد براي تقويت مهارت هاي اعضاست. اين همايش معمولاً در محل سالن کنفرانس يا آمفي تئاتر برگزار مي شود.

هم انديشي يا سمپوزيوم (Symposium)

يک نوع کنفرانس که افرادي با تخصص بالا در يک زمينه ي خاص گرد هم آمده، درباره موضوعي کاملاً تخصصي بحث مي کنند و در آن پيشنهادات و ايده هاي نو ارائه مي شود. موضوع اختصاصي مي تواند شامل تعيين يا تدوين برنامه اي خاص براي اجرا در آينده يا موافقت جمعي با آن باشد. هريک از شرکت کنندگان ضمن شنونده بودن، در مورد موضوع سخنراني مي کنند. سمپوزيوم مانند يک مجله تخصصي، داراي مطالبي با موضوع واحد است. در سمپوزيوم، افراد حرفه اي تلاش مي کنند که با تبادل تجربه و بينش، با آخرين پيشرفت هاي حوزه خود در ارتباط باشند، لذا معمولاً روي يک جنبه از حرفه خود متمرکز مي شوند.

در يونان باستان به جشن جمعي افراد روشنفکر که با نوشيدني و موسيقي و بحث هاي عقلاني توأم بوده سيمپوزيوم مي گفته اند. اين واژه به شکل سيمپوزيون نيز به کار رفته است (symposion). ممکن است يک اتاق کنفرانس براي سمپوزيوم کافي باشد. سمپوزيوم شبيه سمينار است با اين تفاوت که اغلب شنوندگان سخنران هم هستند. همه سمينارها و سمپوزيوم ها کنفرانس هستند اما هر کنفرانسي سمينار يا سيمپوزيوم نيست.

تالار گفتگو يا فروم (Forum)

در شهر روم باستان، فروم شامل يک محوطه اجتماعات براي داد و ستد و همچنين دادگاه وجود داشته است. فروم به گردهمايي عموم براي گفتگو، مناظره و بحث آزاد پيرامون موضوعات مورد علاقه ي مردم و همچنين به محل هاي خاصي که براي اين منظور ساخته مي شود خطاب مي گردد. امروزه به رسانه هايي چون روزنامه، راديو، تلويزيون يا وب سايت که نظرات و بحث هاي مردم را پخش مي کنند نيز فروم مي گويند. در مواردي نيز که بحث آزاد بين چند کارشناس جريان داشته و معمولاً امکان حضور عموم و شنيدن نظرات باشد، فروم مي گويند که يکي از انواع آن دادگاه است. در فروم، يک راه آموزش همگاني و رشد فرهنگ اجتماعي است.

کنوانسيون (Convention)

کنوانسيون، کانونشن يا همايش ملي يا بين المللي، بزرگ ترين نوع گردهمايي است که شامل شکل هاي مختلف بحث و همچنين نمايشگاه مي شود. اين نوع همايش معمولاً به عنوان آغاز يک برنامه ي مهم تلقي مي شود. مثلاً يک کانونشن ملي مي تواند براي تصويب قانون اساسي برگزار شود. معمولاً کنوانسيون به همايش هاي سياسي اطلاق مي شود مثل جلسات بزرگ احزاب سياسي، اتحاديه هاي تجاري، انتخابات رياست جمهوري و امثال آن. توافقات بين المللي نيز کنوانسيون ناميده مي شود.

مطالب آموزشی

1- سلسله مقالات و مباحث پیرامون آموزش مقاله نویسی:

بهترین روش مقاله نویسی (بخش اول): «ساختار یک مقاله علمی» و «انواع مقاله علمی»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش دوم): «ماهیت مقاله علمی-پژوهشی»، «انواع گزارشات علمی» و «تعریف پژوهش»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش سوم): «ساختار تفصیلی یک مقاله علمی» و «نحوه ارجاع دهی منابع در متن»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش چهارم): «سيستم هاي ارزيابي آثار علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش پنجم): «شاخص هاي ارزيابي آثار علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش ششم): «چند نکته اساسي در تهيه يک مقاله علمي» و «نرم افزارهاي پرکاربرد در نگارش مقاله علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هفتم): «انواع مجامع علمی»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هشتم): «معرفي برخي از مهمترين بانک هاي اطلاعاتي»

2- آشنایی با ابزارهای پیشرفته تحقیق و پژوهش (Research Tools)

آشنایی با گوگل پژوهشگر(Scholar Google) و ترفندهای پیشرفته جستجو در آن

3- اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات

اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات (بخش اول): تاریخچه

اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات (بخش دوم): مقدمه ای بر تصدیق، اعتبارسنجی و تست

4- سلسله مقالات و مباحث پیرامون مسئله طراحی مسیر گردشگر

مروري بر مسئله طراحي مسير گردشگر (بخش اول): آشنایی با مسئله

5- سلسله مقالات و مباحث پیرامون مسئله مکان یابی رقابتی

مکانیابی تسهیلات رقابتی (Competitive Facility Location) (بخش اول): چیستی مسئله