«دیمکتب» دنیایی دیجیتالی برای یادگیری

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هشتم): «معرفي برخي از مهمترين بانک هاي اطلاعاتي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هشتم): «معرفي برخي از مهمترين بانک هاي اطلاعاتي»

در بخش های قبلی این مقاله با موارد متعددی از جمله «ساختار یک مقاله علمی»، «انواع مقاله علمی»،«ماهیت مقاله علمی-پژوهشی»، «انواع گزارشات علمی»، «تعریف پژوهش»، «ساختار تفصیلی یک مقاله علمی»، «نحوه ارجاع دهی منابع در متن»، «سيستم هاي ارزيابي آثار علمي»، «شاخص هاي ارزيابي آثار علمي»، «چند نکته اساسي در تهيه يک مقاله علمي»، «نرم افزارهاي پرکاربرد در نگارش مقاله علمي» و «انواع مجامع علمی» آشنا شدیم. از شما محقق عزیز دعوت می شود در ادامه با بخش هشتم این مقاله که توسط «دیمکتب» تهیه شده و شامل «معرفی برخي از مهمترين بانک هاي اطلاعاتي» می باشد همراه باشید.

سایت اشپرینگر (Springer)

اين سايت داراي پايگاه داده اي است که امکان دسترسي به مقالات و کتاب ها و منابع آنلاين با کيفيت بالا را در زمينه هاي مختلف براي محققان و دانشمندان فراهم مي کند. در اين سايت امکان جستجو بر اساس کليدواژه ها و موارد ديگر وجود دارد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت ساینس دایرکت (Science Direct)

اين مجموعه توسط Elsevier Science به منظور دسترسي پژوهشگران به اصل مقالات علمي مورد نياز از ساده ترين و سريع ترين روش ممكن از جامع ترين بانك هاي اطلاعاتي علمي، فني، مهندسي و پزشكي ارائه شده است . اين مجلات بيش از 1200000 مقاله تمام متن و دسترسي به بيش از 1200 مجله در 14 موضوع علمي از ژرنال هاي منتشر شده توسط Elsevier Science همراه با تعداد بي شماري از مجلات علمي معتبر از مؤسسات را شامل مي شود . اين مجموعه مهمترين و بزرگترين مجموعه مجلات الکترونيكي دنياست و مجلات آن در درجه بندي معتبر علمي بالاترين رتبه را به خود اختصاص مي دهد. پوشش موضوعي: تمامي رشته هاي علوم شامل، علوم زيستي، شيمي، بيوشيمي، ميكروبيولوژي، فني و مهندسي، علم مواد، فيزيك، رياضيات، علوم كامپيوتر، زمين شناسي، پزشكي، داروسازي و سم شناسي، عصب شناسي، آسيب شناسي، بيولوژي و پزشكي، اقتصاد، مديريت و علوم اجتماعي را شامل مي گردد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

پایگاه الزویر (Elsevier)

عمليات و فعاليت اين وب‌سايت در دسته هاي دانش و تکنولوژي و علم سلامتي و تندرستي سازماندهي مي‌شود. خدمات و محصولات اين وب‌سايت شامل مجله‌هاي الکترونيکي، کتاب هاي مرجع، مراجع کاري (روش کار)، علوم اجتماعي و... مي‌باشد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت امرالد (Emerald)

سایت اين سايت از قوي ترين سايت هاي جستجوي مقالات، نشريات و کتب الکترونيکي و .. است که امکان جستجوي سريع و پيشرفته با داشتن اطلاعات بيشتر را فراهم مي کند. همچنين مي توان در حوزه هاي ياد گيري و تدريس اطلاعات مورد نظر را جستجو کرد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت آکسفورد ژورنال (Oxford journals)

اين سايت، سايت مطبوعاتي دانشگاه oxford است و امکان دسترسي به مقاله هاي آن را در اختيار کاربران مي گذارد. اين سايت دسترسي به مقاله ها بر اساس حروف الفبا، موضوع و ... را ميسر مي سازد. همچنين در اين سايت امکان دسترسي به مقاله هاي رايگان وجود دارد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت اِی سی اِم دیجیتال لایبراری (ACM digital library)

اين سايت يک کتابخانه ي ديجيتال است و امکان دسترسي به مقالات، مجلات، روزنامه ها و ... را در زمينه هاي مختلف علمي با جستجوي ساده و پيشرفته فراهم مي سازد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت اِی ژورنال (e-journals)

پايگاهي براي معرفي نشريات الكترونيك و پايگاه هاي اطلاعاتي نشريات و مقالات رايگان در حوزه هاي موضوعي مختلف علوم. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت اسکوپوس (SCOPUS)

بزرگترين پايگاه داده‌اي از ادبيات تحقيقاتي استنادي مي‌باشد.اين وب‌سايت براي يافتن نيازهاي اطلاعاتي محققان طراحي شده‌است. که يکي از پرسرعت‌ترين ابزارها براي دستيابي به اطلاعات مرتبط مي‌باشد و موجب کاهش زمان در يافتن اطلاعات و صرف زمان بيشتر بر روي تحقيقات مي‌شود. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت آی جی آی گلوبال (IGI Global)

این سايت به طور پيشرفته امکان جستجو در بين پايگاه هاي داده، نشريات الکترونيکي، کتب الکترونيکي و مراجع ديگر را به شکل الفبايي و نيز بر اساس رنکينک خود در طيف وسيعي از شاخه هاي علوم (تقريبا همه شاخه ها) ارائه مي دهد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت آی تریپل ای (IEEE)

اين سايت هم امکان جستجوي مقالات در نشريات مختلف را فراهم مي کند و در حوزه علوم مهندسي بسيار مفيد است. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت پروکوئست (ProQuest)

اين سايت امکان جستجو را با دو حالت محدوديت fultext و Scholarly journals در چند پايگاه داده مثلا صنعتي و پزشکي و يا کل و... را مشخص مي کند. پايگاه داده اين موتور براي جستجوهاي آکادميک پايگاه خوبي است. همچنين امکان جستجوي پيشرفته تر و نيز بر اساس موضوع و يا انتشارات خاص نيز مهياست. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت تیِت (Theiet)

اين سايت دسترسي به نشريات حوزه مهندسي را فراهم مي کند. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت کوئستیا (Questia)

اين سايت در واقع بزرگترين كتابخانه دانشگاهي در جهان با دارابودن متن كامل كتب و مقالات مجلات و نشريات بطور رايگان است. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت تی اند اف آنلاین (tandfonline)

اين سايت دربرگيرنده تمام ژورنال هاي Taylor و Francis و بيش از 10000 e-book از Francis و Taylor و ... مي باشد. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت گوگل اسکولار (Google Scholar)

Google Scholar يکي از توانمندترين و قدرتمندترين موتورهاي جستجو بوده که امکان جستجوي مقالات و کتب مختلف و همچنين جستجوي استنادي در بين انواع گزارشات علمي را فراهم نموده است. جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت آکادمیک پرس (Academic Press)

اين سايت که توسط Elsevier خریداری شده است، در حدود 80 سال است كه اطلاعات مورد نياز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارائه مي نمايد و شامل بيش از 167000 مقاله از حدود 250 نشريه مي باشد. پوشش موضوعي آن عبارتند از: كشاورزي و علوم زيستي، هنرها و علوم انساني، بيوشيمي، ژنتيك وزيست شناسي مولكولي، تجارت، مديريت و حسابداري، مهندسي شيمي، علوم تصميم گيري، اقتصاد، اقتصاد سنجي و مالي، انرژي، مهندسي، محيط زيست، ايمني شناسي و ميكروبيولوژي، علوم مواد و ... جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

سایت اِبِسکو (EBSCO)

EBSCO در سال 1944 توسط Elton B. Stephans تأسيس شد و بالغ بر 70 سال است که خدمات کتابخانه اي ارائه نموده است. انتشارات EBSCO يکي از جامعترين مجموعه هاي مشتمل بر ژورنال هاي تمام متن، مجلات و ساير منابع مي‌باشد که به ده ها هزار کتابخانه در سرتاسر دنيا، محصولات و سرويس هاي بانک هاي اطلاعاتي با کيفيت بالا را ارائه مي نمايد. دسترسي به تعداد دقيق صفحات نشريات تمام متن به وسيله بانک هاي اطلاعات موجود در EBSCOhost با کيفيت بالا امکان پذير مي باشد. به طوريکه محصولاتي برجسته نظير Academic Search Priemer و Business Source گواه اين مطلب مي باشند. موضوعات تحت پوشش عبارتند از ارتباطات، اقتصاد، بازرگاني، بازاريابي، داروسازي، علوم پزشکي و... جهت ورود به این سایت کلیک نمایید.

مطالب آموزشی

1- سلسله مقالات و مباحث پیرامون آموزش مقاله نویسی:

بهترین روش مقاله نویسی (بخش اول): «ساختار یک مقاله علمی» و «انواع مقاله علمی»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش دوم): «ماهیت مقاله علمی-پژوهشی»، «انواع گزارشات علمی» و «تعریف پژوهش»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش سوم): «ساختار تفصیلی یک مقاله علمی» و «نحوه ارجاع دهی منابع در متن»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش چهارم): «سيستم هاي ارزيابي آثار علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش پنجم): «شاخص هاي ارزيابي آثار علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش ششم): «چند نکته اساسي در تهيه يک مقاله علمي» و «نرم افزارهاي پرکاربرد در نگارش مقاله علمي»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هفتم): «انواع مجامع علمی»

بهترین روش مقاله نویسی (بخش هشتم): «معرفي برخي از مهمترين بانک هاي اطلاعاتي»

2- آشنایی با ابزارهای پیشرفته تحقیق و پژوهش (Research Tools)

آشنایی با گوگل پژوهشگر(Scholar Google) و ترفندهای پیشرفته جستجو در آن

3- اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات

اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات (بخش اول): تاریخچه

اعتبارسنجی مدل های تحقیق در عملیات (بخش دوم): مقدمه ای بر تصدیق، اعتبارسنجی و تست

4- سلسله مقالات و مباحث پیرامون مسئله طراحی مسیر گردشگر

مروري بر مسئله طراحي مسير گردشگر (بخش اول): آشنایی با مسئله

5- سلسله مقالات و مباحث پیرامون مسئله مکان یابی رقابتی

مکانیابی تسهیلات رقابتی (Competitive Facility Location) (بخش اول): چیستی مسئله